Zaginięcie lub zniszczenie faktury może wpłynąć na rozliczenia z fiskusem
Gdy pierwotna faktura zaginie i nabywca nigdy jej nie otrzyma, prawo do odliczenia wykazanego na niej podatku naliczonego powstanie u niego dopiero wtedy, gdy dostanie jej duplikat.
Niejednokrotnie zdarza się, że faktura wystawiona przez sprzedawcę ulegnie zniszczeniu czy po prostu zaginie. W takich sytuacjach wystawia się duplikat faktury, który stanowi podstawę do rozliczenia operacji gospodarczej. W przypadku prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie duplikatu faktury, nie sposób nie odnieść się do przepisu o tzw. uldze na złe długi, który warunkuje termin, a także sytuacje mające bezpośredni wpływ na możliwość odliczenia podatku naliczonego.
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo to powstaje:
- w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy,
- jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.
W kontekście podatku naliczonego należy jednak odnieść się również do przepisów o tzw. uldze na złe długi. W przypadku nieuregulowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta