Jak Ivona została Alexą
Amazon stworzył najpopularniejszego na świecie asystenta głosowego. Ale technologia, która ma być kołem zamachowym cyfrowej rewolucji, to zasługa polskich innowatorów. MICHAŁ DUSZCZYK
Ten głos znają chyba wszyscy. Kiedyś instalowany jako lektor w pirackich filmach czy spiker w dowcipnych youtubowych produkcjach internautów, wyszedł daleko poza niszę. Stał się głosem wielkiego biznesu. Zaawansowany syntezator mowy, który powstał w gdyńskim startupie Ivona Software, to przykład wielkiego sukcesu rodzimych innowatorów.
Polską technologię siedem lat temu przejął Amazon. Gigant na bazie Ivony stworzył asystenta głosowego – Alexę. Jej głos słychać dziś w domach, telefonach i windach. To ona instruuje nas, jak jechać w samochodowych nawigacjach. Czyta też choćby nazwy przystanków i stacji w autobusach i pociągach. Jest praktycznie wszędzie.
Trudna nauka języków
„Życie" Ivonie dali Michał Kaszczuk i Łukasz Osowski. 20 lat temu założyli technologiczną firmę, dziś powiedzielibyśmy startup, by rozwijać innowacyjne projekty związane z syntezą mowy. O tym, jak bardzo zaawansowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta