Jak opodatkować sprzedaż łodzi do Polski i za granicę
Gdy polska spółka dostarcza towar do innego kraju UE, wykonywana jest wewnątrzwspólnotowa dostawa. Natomiast w sytuacji gdy produkt nie opuszcza kraju, dochodzi jedynie do lokalnej dostawy.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 31 grudnia 2019 r. (0114-KDIP1-2.4012.701.2019.1.RD).
Wnioskodawcą jest polska spółka (będąca podatnikiem VAT zarejestrowanym w kraju na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych) zajmująca się produkcją i sprzedażą łodzi wypoczynkowych oraz sportowych (zgodnie z klasyfikacją PKWiU 2008). Czasami – gdy długość łodzi przekracza 7,5 m – kwalifikują się one również jako nowe środki transportu zgodnie z ustawą o VAT. Żadne z produkowanych przez spółkę łodzi nie stanowią specjalistycznych rodzajów łodzi wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
Działalność sprzedażowa spółki prowadzona jest przez francuski podmiot powiązany (zarejestrowany dla celów VAT oraz na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych zarówno w Polsce, jak i we Francji). Przyjęty schemat sprzedaży polega na tym, że gotowe łodzie są sprzedawane i dostarczane do francuskiego podmiotu powiązanego, a następnie on rozprowadza je poprzez sieć dealerów w Polsce, w krajach UE oraz poza UE. Łodzie dostarczane są przez spółkę do wskazanego przez podmiot powiązany portu w krajach UE lub w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta