Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka, miłość i nienawiść

16 maja 2020 | Plus Minus | Monika Kuc
źródło: EAST NEWS

Katarzyna Kobro. Zakwestionowała myślenie o rzeźbie jako bryle. Jej sztuka długo spotykała się z niezrozumieniem. Dziś uważa się ją za jedną z głównych prekursorek międzynarodowej awangardy.

 

Katarzyna Kobro urodziła się w Moskwie w 1898 roku. Miała wielonarodowościowe korzenie: ojciec pochodził z rodziny niemieckiej osiadłej na Łotwie, matka była Rosjanką. Władysława Strzemińskiego poznała podczas I wojny światowej w moskiewskim szpitalu, w którym była sanitariuszką. 18-letnia dziewczyna zakochała się w mężczyźnie, który na froncie stracił rękę, nogę i częściowo wzrok. Sztuka była pasją obojga, wtedy jeszcze ich jednoczyła. Zanim w 1924 roku opuścili Rosję i zamieszkali w Polsce, obracali się w kręgu konstruktywistycznej awangardy, do której należeli Kazimierz Malewicz, El Lissitzky, Władimir Tatlin, Aleksander Rodczenko.

W latach 20. i 30. XX wieku Strzemińscy stali się aktywnymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11660

Wydanie: 11660

Zamów abonament