Epidemia za zamkniętymi drzwiami
Przez pierwsze tygodnie izolacji zgłoszeń dotyczących przemocy domowej w Polsce było nawet trzy razy więcej niż wcześniej. Wśród słabszych, bardziej narażonych na wszelkiego rodzaju agresję, są nie tylko kobiety i dzieci, ale też seniorzy.
Obserwuj. Jeśli jest taka możliwość, znajdź bezpieczne miejsce – inne niż kuchnia, garaż, łazienka. To pomieszczenia z twardą posadzką i niebezpiecznymi przedmiotami. Poinformuj dzieci, kiedy mają zastukać do zaprzyjaźnionych sąsiadów, upewnij się, że na pamięć znają numer alarmowy i adres zamieszkania, pokaż, gdzie schowany jest klucz. Pod ręką trzymaj gotowy bagaż: dokumenty, telefon i ładowarkę, pieniądze i karty, leki, szczoteczkę do zębów i bieliznę na zmianę, także – osobiste środki ochronne, np. maseczkę. W razie zagrożenia pamiętaj, żeby skulić się w rogu pokoju i zasłonić rękoma twarz i głowę.
To w skrócie tzw. osobisty plan awaryjny. Szczególnie przydatny w czasie pandemii, gdy za kurtyną izolacji, kwarantanny i dystansowania społecznego, napęczniała lękiem, stresem, frustracją i agresją czai się przemoc domowa.
Psychoza strachu
Plan został opracowany przez fundację Centrum Praw Kobiet i Feminotekę, Niebieską Linię, Instytut Psychologii Zdrowia oraz rzecznika praw obywatelskich. – Każdorazowo przytaczamy go w rozmowach interwencyjnych i konsultacjach. Od naszych klientek, dzielnicowych i pracowników socjalnych wiemy, że działa i się sprawdza, że dotarł do szerokiego grona – mówi Maja Kuźmicz, psycholożka z Niebieskiej Linii.
Do Centrum Praw Kobiet nie dociera co prawda bezpośrednio informacja zwrotna, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta