Samolot może być piękny jak obraz
Pamiętam czasy, gdy Luwr można było zwiedzać niemal samemu i nawet na „Mona Lizę" popatrzeć spokojnie, ale jednak demokratyzacja dostępu do sztuki jest pozytywna, nieuchronna i nieodwracalna - mówi Krzysztof Pomian, historyk, filozof, eseista.
Plus Minus: W czasie pandemii, kiedy muzea musiały się pozamykać, próbują to widzom zrekompensować, pokazując zbiory w wirtualnej rzeczywistości. Czy to alternatywa na przyszłość?
Na pewno nie. Ta inicjatywa jest istotna jako element budzenia zaciekawienia, chęci pójścia do prawdziwego muzeum, by znaleźć się przed realnym obrazem. Jednak zwiedzanie to nie tylko oglądanie eksponatów, ale wszystko, co składa się na postrzeganie i odczuwanie, a czego nie mogą zastąpić najbardziej wyrafinowane środki techniczne. Dobrze, że muzea starają się pokazać choćby wirtualnie swoje zbiory. Jednym przypomina to, co już widzieli, a innych zachęca do oglądania w rzeczywistej muzealnej przestrzeni. Są i tacy, którzy poprzestaną na internetowych stronach, ale zawsze tak było, że wielu ludziom wystarczało przeglądanie albumów. Powinniśmy raczej powstrzymywać się przed pobłażliwym patrzeniem z góry na tych, którzy zadowalają się reprodukcjami. Może mają po prostu inne zainteresowania?
Pan też pokonał dość długą drogę – od filozofii do muzealnictwa – właśnie ukazuje się we Francji pierwszy tom pracy „Muzeum historia globalna", którego jest pan autorem.
Z perspektywy czasu widzę, że wszystko było całkiem logiczne, choć wyglądało na sekwencję przypadków. Krok po kroku prowadziły mnie w stronę, w którą początkowo wcale nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta