Opieka nad dzieckiem bez prawa do kosztów w PIT
Pracownikowi nie przysługują pracownicze koszty uzyskania, jeśli za pełny miesiąc kalendarzowy otrzymał wyłącznie zasiłek opiekuńczy na podstawie ustawy o COVID-19 albo chorobowy z uwagi na przebywanie na kwarantannie.
Sytuacja związaną z COVID-19 dla niektórych pracodawców może oznaczać, że pobierając jako płatnicy zaliczkę na PIT od wypłacanych pracownikom świadczeń w ogóle nie zastosują przy ustalaniu przychodów kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy.
Zgodnie z art. 31 ustawy o PIT zakłady pracy pobierają, jako płatnicy, zaliczki na PIT od osób, które uzyskują od tych zakładów:
- przychody ze stosunku pracy i pokrewnych, oraz
- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy.
Są to odrębne źródła przychodów, tj. odpowiednio:
- przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy (zob. art. 10 ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 1–6 ustawy o PIT), oraz
- przychody z innych źródeł (zob. art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 i ust. 2 ustawy o PIT).
Zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki
Ustawa o COVID-19 wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany, co do zasady, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta