Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powiał lepszy wiatr dla wiatraków

01 czerwca 2020 | Podatki i księgowość | Bartosz Sankiewicz

Obowiązujące od 2017 r. przepisy zwiększyły obciążenia podatkowe elektrowni wiatrowych, ale też wprowadziły wiele praktycznych trudności w zakresie jego kalkulacji. Na szczęście NSA zaczął wydawać wyroki po myśli właścicieli farm.

Opodatkowanie elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości (PON) wzbudzało w ostatnich latach niemałe emocje. Przed 2017 r., a w zasadzie przed wejściem w życie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (ustawa o elektrowniach), opodatkowaniu podlegały wyłącznie ich części budowlane. Toczone wokół tego spory kilka lat wcześniej zakończyły się wraz z nowelizacją przepisów prawa budowlanego w 2005 r. Wprowadzona jednak w ustawie o elektrowniach definicja elektrowni wiatrowej, zgodnie z którą całą elektrownię wraz z elementami technicznymi (tj. w szczególności z turbiną) należało uznać za budowlę w rozumieniu prawa budowlanego, zupełnie zmieniła zasady gry. Z dnia na dzień wysokość opodatkowania elektrowni wiatrowych PON wzrosła ok. 3–4 razy, co było spowodowane włączeniem do opodatkowania najbardziej wartościowych w całych inwestycjach turbin wiatrowych (wcześniej nieobjętych opodatkowaniem).

Przepisy ustawy o elektrowniach nie były jednak jasne do tego stopnia, że twierdzono wręcz, iż w zakresie podatku od nieruchomości nic się od 2017 r. nie powinno zmienić. Inwestorzy masowo zaczęli zadawać pytania wójtom i burmistrzom gmin, w których położone były należące do nich elektrownie wiatrowe. Niektóre gminy rzeczywiście potwierdzały w interpretacjach indywidualnych, że sposób opodatkowania elektrowni PON nie ulega zmianie po wejściu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11673

Wydanie: 11673

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament