Przedsiębiorco, uważaj na kontrole dotyczące COVIDowych pomocy!
Sfinansowanie z otrzymanych środków wydatków o charakterze osobistym jest przeznaczeniem udzielonego wsparcia niezgodnie z jego celem, podobnie jak zakup nowych mebli do firmy czy kolejnego samochodu w jednoosobowej działalności biurowej.
Epidemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 zmusiła rządzących do podjęcia działań minimalizujących przedsiębiorcom negatywne skutki spowolnienia gospodarczego. Programy i instrumenty wprowadzane przez kolejne tarcze antykryzysowe są obwarowane licznymi warunkami, którym beneficjent nie zawsze poświęca wystarczająco dużo uwagi. Jedno jest pewne: organy uprawnione do kontroli wykorzystania środków publicznych przez prywatny biznes rozpoczną wkrótce kontrole. Celem niniejszego tekstu jest zasygnalizowanie wybranych problemów, z którymi mogą borykać się przedsiębiorcy w nowej rzeczywistości po odwołaniu stanu epidemii. Na pewno już dzisiaj warto się przygotować do przyszłych kontroli.
Przeznaczenie środków
Regulacje tarczy antykryzysowej i jej kolejnych wersji mają na celu zapobieganie lub ograniczanie skutków epidemii koronawirusa. Przykładowo, ustawa z 16 kwietnia 2020 r. (DzU z 2020 r. poz. 695) określa przede wszystkim „zasady, warunki oraz tryb oferowania przedsiębiorcom, na zasadach rynkowych, wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej działalności gospodarczej, zagrożonej na skutek ekonomicznych następstw (...) COVID-19". Niewątpliwie sposób wydatkowania środków będzie przedmiotem kontroli przez organy. Przedsiębiorca będzie musiał przedstawić uzasadnienie dla kosztów, które zostały sfinansowane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta