Spółka nie zostaje sama z karuzelami podatkowymi prezesów
Od byłych członków zarządu lub rady nadzorczej spółka może dochodzić zwrotu dopłaconego VAT. Menedżer odpowiada bowiem za szkodę wyrządzoną działaniami lub zaniechaniami sprzecznymi z prawem lub umową spółki.
Wzmożony wzrost kontroli skarbowych mających na celu wykrycie karuzeli podatkowych nastąpił w latach 2015-2016, a więc postępowania sądowo-administracyjne wszczęte na ich skutek obecnie zmierzają do prawomocnego zakończenia. Warto zwrócić uwagę na trudną sytuację w jakiej znalazły się spółki, które zwykle (wobec zmian personalnych w zarządach lub radach nadzorczych) musiały z własnych środków uiścić należności podatkowe nałożone przez organy skarbowe. Chodzi tu o sytuacje, w których wcześniej odliczona wartość VAT nie znajduje się już w majątku spółki, gdyż została niejako „skonsumowana" przez byłych członków zarządu lub rady nadzorczej w związku z wypłatą swoich wynagrodzeń, premii lub pokryciem innych bieżących wydatków (dopasowywanych do budżetu jakim wówczas dysponowano). Co więc może zrobić w takiej sytuacji spółka, która poniosła samodzielnie konsekwencje finansowe?
Na czym to polega
Mechanizm karuzeli podatkowej polega na wykonywaniu między kilkoma podmiotami z co najmniej dwóch różnych państw UE iluzorycznych transakcji celem wykreowania fikcyjnego przepływu towaru. Ekonomiczna korzyść uczestników polega tu, w zależności od konstrukcji mechanizmu karuzeli, na bezpodstawnym obniżeniu VAT należnego lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta