Nadzieja europejskiej energetyki
Polski startup Saule Technologies chce odmienić rynek fotowoltaiki i zmienić panujący na nim układ sił. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom, bazującym na tzw. perowskitach, smartfony czy elektryczne auta zasilane byłyby energią solarną.
Polska miała być już zagłębiem rozwoju wielu nowatorskich technologii – od grafenu, przez druk 3D, drony, po tzw. beacony (minitransmitery łączące się z urządzeniami mobilnymi za pomocą Bluetooth). Żadna z tych obiecujących prognoz jednak się nie spełniła. Część projektów zakończyła się kompletną porażką, inne nie wyszły ze swojej rynkowej niszy lub przegrały ze światową konkurencją. Czy tak samo będzie z perowskitami?
Innowacyjna technologia, w której – za sprawą Saule Technologies – nasz kraj ma możliwość uzyskania pozycji globalnego lidera, to nadzieja wielu sektorów. Wrocławski startup i kierujący nim Piotr Krych, Olga Milinkiewicz oraz Artur Kupczunas mają szansę przyczynić się do przełomu w energetyce.
Polacy zastąpią krzem?
Perowskity to nowa i dynamicznie rozwijająca się technologia w fotowoltaice. Innowacyjny materiał to minerał, który potrafi wyjątkowo skutecznie absorbować światło, oferuje efektywność energetyczną porównywalną z panelami krzemowymi, ale jest tańszy i prostszy do wyprodukowania. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta