E-paragony nie takie proste
Wprowadzając do obrotu prawnego paragon elektroniczny, nie uregulowano dwóch ważnych kwestii, tj. sposobu dołączania go do egzemplarza faktury pozostającego u sprzedawcy oraz do ewidencji korekt kasowych w razie zaistnienia oczywistych omyłek.
Od 31 marca 2020 r. podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (tylko i wyłącznie kas online), stosownie do znowelizowanego art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży:
a) w postaci papierowej lub
b) za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.
W sytuacji, gdy podatnik na życzenie klienta wyda mu e-paragon, jest zwolniony z obowiązku wydruku paragonu fiskalnego dla tego klienta.
Nie wszystko zostało wyjaśnione
25 kwietnia br. minister finansów uszczegółowił zasady wydawania e-paragonów. Po tych zmianach rozporządzenie z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących reguluje szczegółowo kwestie wystawiania i wydawania z kas online paragonów elektronicznych i faktur elektronicznych. W przypadku gdy rozpoczęta sprzedaż nie zostanie zakończona, podatnik może wystawić e-paragon anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej. Zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem z 21 kwietnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Niestety, wprowadzając do obrotu prawnego paragon elektroniczny, prawodawca nie uregulował dwóch ważnych kwestii, tj. sposobu dołączania paragonu elektronicznego do egzemplarza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta