To już ostatnia tarcza
Państwo powinno monitorować duże transakcje z udziałem kapitału spoza UE i w skrajnych przypadkach, gdy zagrażają bezpieczeństwu publicznemu, interweniować – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.
W tarczy 4.0, uchwalonej właśnie przez Sejm, znalazło się wiele rozwiązań z różnych dziedzin. Poczynając od wsparcia kredytobiorców, przez przepisy dla samorządów, zmiany w kodeksie pracy, nowe formy wsparcia biznesu w czasie kryzysu czy przepisy chroniące polskie spółki przed wykupem przez zagraniczny kapitał. Co pana zdaniem jest najważniejsze pośród tych zmian?
Uważam za trochę mylące określanie kolejnych nowelizacji mianem tarczy 1, 2, 3 czy 4. To nie są konkurujące ze sobą przepisy, ale raczej kolejne ustawy, które tworzą pakiet rozwiązań składających się na tarczę antykryzysową. Są też różne programy czy faktyczne działania, które podejmuje np. Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego czy Agencja Rozwoju Przemysłu. Wszystko razem to reakcja rządu na dynamicznie zmieniającą się sytuację w gospodarce dotkniętej kryzysem, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.
Co jest zatem najważniejsze w najnowszym pakiecie zmian antykryzysowych, które rząd przygotował, odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców?
Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na trzy zmiany. Bardzo ważne jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pandemia wpływa na płynność wielu przedsiębiorstw. W normalnych warunkach utrata płynności stanowi podstawę do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta