Praca zdalna: nie za wszystko zapłaci firma
Jeżeli pracodawca chce, żeby jego załoga pracowała zdalnie, musi ponieść więcej kosztów. Pracownicy nie mogą jednak liczyć na sponsorowanie szybszego internetu czy dopłaty do rachunków za prąd.
Na początku epidemii rząd i parlament pozwolili polskim pracownikom pracować zdalnie. Dzięki temu wiele firm nadal może funkcjonować, pomimo zagrożenia epidemicznego. Jednak cała regulacja pracy zdalnej miała jedno zdanie i generowała szereg wątpliwości praktycznych.
Po czterech miesiącach twórcy przepisów antykryzysowych doprecyzowali niektóre zasady pracy zdalnej. W szczególności wskazali, że pracodawca musi ponosić część kosztów związanych z pracą z domu.
Zapewnione narzędzia
Według nowych reguł pracodawca musi zapewnić osobie pracującej z domu środki potrzebne do wykonywania pracy zdalnej. Przez te środki należy rozumieć narzędzia potrzebne do pracy zdalnej. Oznacza to, że pracodawca musi wyposażyć pracownika w służbowy komputer (wraz z niezbędnym osprzętem) lub telefon komórkowy, jeśli jest on potrzebny do wykonywania obowiązków zdalnie.
Pracodawca musi też zapewnić pracownikowi oprogramowanie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta