Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Boom na fotowoltaikę szybko się nie skończy

23 lipca 2020 | Ekonomia i rynek | Barbara Oksińska
źródło: materiały prasowe

Im prąd na rynku jest droższy, tym tempo zwrotu z instalacji jest szybsze. A akurat w Polsce prognozy dla konsumentów energii elektrycznej są mało optymistyczne – zauważa Mirosław Bieliński, prezes Stilo Energy.

 

Branża fotowoltaiczna w Polsce rozwija się dziś bardzo szybko. Co o tym zadecydowało?

W Polsce obserwujemy teraz to, co w innych krajach działo się już kilka lat temu. Wówczas liczba instalacji fotowoltaicznych była u nas nawet kilkadziesiąt razy niższa per capita niż w innych europejskich państwach. Dlatego dziś mamy gwałtowny wzrost inwestycji w tym obszarze. Zadecydowały o tym dwa czynniki – ekonomika i ekologia. Przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne stawały się coraz tańsze, coraz bardziej dostępne. Na przełomie lat 2018 i 2019 ceny tych urządzeń były już na tyle niskie, że energia produkowana z własnej instalacji stała się tańsza od tej kupowanej od firm energetycznych. Do tego rząd włączył dopalacze najpierw w postaci ulgi w podatku dochodowym, a następnie w postaci rządowego programu „Mój prąd". Program ten nie tylko wprowadził 5 tys. zł dotacji dla każdej instalacji. To był moment, w którym nasi klienci po raz pierwszy odczuli, że rząd faktycznie ich wspiera, że jest jakaś siła na wysokim szczeblu władzy, której energia ze słońca się podoba i może w związku z tym eliminować różne bariery zarówno dla użytkowników własnych elektrowni, jak i dla rozwoju biznesu fotowoltaicznego.

Aspekt ekologiczny jest dla klientów równie ważny?

Ochrona klimatu czy ochrona środowiska to kolejny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11717

Wydanie: 11717

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament