Kwarantanna nie wyklucza pracy zdalnej
Osobie odsuniętej od pracy z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej pracodawca może polecić wykonywanie w domu innej pracy, zgodnej z kwalifikacjami.
- Czy można powierzyć wykonywanie pracy zdalnej osobie skierowanej na kwarantannę z powodu SARS-COV-2 (COVID-19)? – pyta czytelnik.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1239 ze zm.) kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych (art. 2 pkt 12).
Decyzja sanepidu
Kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu poddawane są – jeżeli tak postanowią organy inspekcji sanitarnej – osoby, które były narażone na chorobę zakaźną lub pozostawały w styczności ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego, a nie wykazują objawów chorobowych. Okres trwania kwarantanny lub nadzoru trwa nie dłużej niż 21 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności.
Obowiązkowa kwarantanna lub nadzór epidemiologiczny mogą być stosowane wobec tej samej osoby więcej niż raz, do czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta