Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Deficyt na 100 mld zł

23 lipca 2020 | Pierwsza strona | Anna Cieślak-Wróblewska

Minister finansów w końcu ujawnił, jak duża może być dziura w budżecie państwa. Do Sejmu zaś trafił projekt ograniczenia ważnego bezpiecznika fiskalnego.

 

Jeszcze przed wyborami prezydenckimi rząd kluczył i przedstawiał stan finansów publicznych w jak najjaśniejszych barwach. Premier mówił, że choć reakcja na kryzys pandemiczny musi oznaczać wzrost deficytu i długu, to Polskę na to stać, a dziura w kasie państwa w czerwcu wynosiła „tylko" 17 mld zł.

W tym czasie opozycja bezskutecznie domagała się informacji o stanie finansów publicznych. Dopiero we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński przyznał, że deficyt może poszybować nawet do 100 mld zł, co oznacza spustoszenie w budżecie.

Gorzej, że nie jest to pełen obraz kosztów kryzysu pandemicznego – ostrzegają ekonomiści. Jeśli wziąć pod uwagę wydatki na programy pomocowe, które są upychane w różnych funduszach, prawdziwy deficyt może być nawet dwa razy większy. Tymczasem do Sejmu trafił projekt rozszczelniający stabilizującą regułę wydatkową. Dołączono go do... zmian ustawy o pracownikach delegowanych.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11717

Wydanie: 11717

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament