Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmora przywrócenia do pracy nieprawomocnym wyrokiem

23 lipca 2020 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Nie ma jasności, czy przywrócenie do pracy oznacza nowy stosunek pracy, czy ciągłość zatrudnienia. Ten dylemat przybrał na sile, odkąd sąd może zdecydować o „przywróceniu tymczasowym".

W pierwotnej, polsko-ludowej wersji kodeksu pracy, przywrócenie do pracy było jedynym sposobem uwzględnienia roszczenia pracownika w związku z niezasadnym rozwiązaniem umowy o pracę. Do 1989 r. sąd (czy też komisja odwoławcza do spraw pracy) nie miał możliwości wydania innego orzeczenia, w tym w szczególności nie mógł zasądzić na rzecz pracownika odszkodowania. Dzisiaj takie rozwiązanie wydaje się wręcz nieprawdopodobne. Z różnych przyczyn w sporach o niezasadne rozwiązanie umowy odszkodowanie stało się

raczej standardem. Wydaje się to w miarę oczywistym następstwem zasadniczej idei rynku pracy, zgodnie z którą pracodawca ma prawo doboru personelu zgodnie ze swoją wolą i swoimi potrzebami.

Pojęcie „niezasadności" rozwiązania umowy o pracę, które uruchamia roszczenia pracownika, jest jednym z najbardziej opisanych i najbardziej niejednoznacznych pojęć systemu prawa pracy. Nie będziemy go tu jednak omawiać.

W praktyce koncepcja przywrócenia do pracy ma w tle idealistyczną wizję, zgodnie z którą takie rozstrzygnięcie może zapaść w trakcie okresu wypowiedzenia, przez co zostałaby utrzymana ciągłość zatrudnienia. W praktyce taka sytuacja prawie nigdy nie ma miejsca. Nie ma się tu co zżymać na czas trwania postępowań sądowych, ponieważ obiektywnie rzecz biorąc, nawet gdyby sądy były o wiele sprawniejsze, to i tak na ogół...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11717

Wydanie: 11717

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament