Sąd sam nie zweryfikuje liczby związkowców
Pracodawca, który spocznie na złożeniu zastrzeżenia co do liczebności związku zawodowego, ryzykuje, że sąd wyda rozstrzygnięcie niezgodne z prawdą. Dodatkowo na rok zablokuje sobie możliwość kolejnej weryfikacji.
Pracodawcy, reagując na nierzetelne działania ze strony organizacji związkowej, a także mając na uwadze swój interes gospodarczy oraz ciążący na nich obowiązek kształtowania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego, mają nie tylko prawo, ale również powinność podejmowania odpowiednich kroków zmierzających do transparentnego zarządzenia relacjami związkowymi.
Dwa razy w roku
Szereg uprawnień przysługujących organizacji związkowej w zakładzie pracy zależy od liczebności organizacji związkowej, będącej odzwierciedleniem poparcia działalności związkowej wśród pracowników.
Od stycznia 2019 r. pracodawcy posiadają narzędzie, za pomocą którego mogą złożyć zastrzeżenie co do liczebności organizacji związkowej deklarowanej przez nią w informacji półrocznej. Związki muszą przekazywać pracodawcom informacje półroczne kolejno do 10 stycznia i do 10 lipca każdego roku.
Działania podejmowane przez sąd w celu weryfikacji liczby członków związku zawodowego powinny zmierzać przede wszystkim do rzetelnego zbadania legalności funkcjonowania organizacji związkowej w zakresie przyjmowania do jej grona nowych członków. Sąd nie może opierać się jedynie na porównaniu listy pracowników przedstawionej przez związek zawodowy oraz listy osób zatrudnionych w zakładzie pracy (co, niestety, próbują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta