PPK: kluczowe kwestie w umowie o zarządzanie
O wyborze instytucji finansowej, z którą pracodawca podpisze umowę o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym, decydują zwykle oferowane benefity czy zniżki dla pracowników.
Od 1 stycznia br. ustawa o pracowniczych planach kapitałowych zaczęła obowiązywać w stosunku do kolejnej grupy podmiotów – pracodawców zatrudniających co najmniej 50 osób. W związku z sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa pierwotny termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK uległ w przypadku tych podmiotów przedłużeniu do 27 października 2020 r. W kontekście tego obowiązku należy się zastanowić, czym kierować się przy wyborze instytucji oferującej PPK oraz jak czytać samą umowę o zarządzanie PPK.
Współpraca z załogą
Przy zawieraniu umowy o zarządzanie w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kwestie formalne. Ustawa wskazuje, że ta umowa jest zawierana w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a gdy u pracodawcy nie funkcjonują związki zawodowe – z reprezentacją załogi. Nie obejdzie się więc bez współpracy pomiędzy pracodawcą a przedstawicielami pracowników.
Rekomendowane jest przy tym udokumentowanie zawarcia porozumienia albo spisanie protokołu rozbieżności w sytuacji, w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta