Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Choć uświęcone, czasem nieważne

28 lipca 2020 | Rzecz o prawie | Maksymilian Stanulewicz

Kościelne procedury kształtowały się przez wieki.

Instytucja małżeństwa w prawie kanonicznym ma dwa wymiary: prawny i sakramentalny. Małżeństwo w Kościele katolickim uznaje się zatem za ważne i nierozerwalne, jeśli będą spełnione jednocześnie trzy, oprócz oczywistej – czyli odmienności płci – przesłanki (warunki) konieczne, wymagane przez Kościół. To: prawidłowa zgoda małżeńska, brak przeszkód małżeńskich oraz kanoniczna forma jego zawarcia, tzw. ślub kościelny. Małżeństwo takie jest z mocy prawa kanonicznego niewzruszalne, nie można go zatem, w świetle prawa kościelnego, ani unieważnić, ani tym bardziej rozwiązać (z wyjątkiem małżeństwa niedopełnionego). Takie pojęcia jak „rozwód kościelny" czy „unieważnienie małżeństwa", są obce doktrynie i prawu Kościoła.

Może się jednak zdarzyć, że Kościół i jego ustawodawstwo przyjmą możliwość nieważnego zawarcia związku małżeńskiego. Dzieje się tak, gdy pomimo zachowania form zewnętrznych, całej celebry i powszechnego przekonania, że małżeństwo zostało zawarte, w rzeczywistości z powodu braku spełnienia któregoś z wymienionych warunków nie zostaje ono zawarte.

Co kościelne, a co świeckie

Jaka jest zatem różnica między kanonicznym stwierdzeniem nieważności małżeństwa a unieważnieniem małżeństwa przez sąd cywilny? Stosowny sąd kościelny (biskupi) stwierdza niezawiązanie (niezadzierzgnięcie) węzła małżeńskiego, że do zawarcia małżeństwa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11721

Wydanie: 11721

Spis treści

Komunikaty

Ranking Kancelarii Prawniczych

Nieprzypisane

Zamów abonament