Podatkowe nowości dla biznesu
Przedsiębiorców czekają zmiany w publicznych daninach. Wejdzie wyczekiwany estoński CIT, ale wzrosną obciążenia wynikające z dyrektywy ATAD 2.
Zmiany w podatkach dochodowych gonią zmiany. Z jednej strony będzie wyczekiwany estoński CIT, ale drugiej wzrosną obciążenia wynikające z dyrektywy ATAD 2. Do nowych regulacji trzeba się więc przygotować, zwłaszcza że systemy prawno-podatkowe nie są ujednolicone w krajach unijnych. Zmiany uderzą też w spółki komandytowe.
Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z estońskiego CIT, zakładającego 9-proc. podatek dochodowy oraz ryczałtowy PIT, będą mogły skorzystać spółki akcyjne i kapitałowe, których udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne, a ich przychody nie przekraczają 100 mln zł. To dwa razy więcej, niż zakładano wcześniej.
Ulga z warunkami
Warunkiem uzyskania ulgi jest zatrudnianie co najmniej trzech pracowników na umowę o pracę lub ponoszenie adekwatnych miesięcznych wydatków na wynagrodzenia od innych umów, co dla najmniejszych firm może być sporym obciążeniem. Nie dotyczy on tylko przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Wystarczy, że od drugiego roku zaczną zatrudniać przynajmniej jednego pracownika rocznie. Podwyższony został też limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniający do korzystania z obniżonej stawki CIT z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Z ulgi skorzystać mogą przedsiębiorstwa, które mają status małego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta