Odmowa szczepienia zwykle bez konsekwencji
Tylko w wyjątkowych okolicznościach wolno zwolnić pracownika, który odmówił poddania się szczepieniu ochronnemu. Dotyczy to również osób pracujących w ciągłym narażeniu na czynniki biologiczne.
Nieobecność nawet jednego pracownika może spowodować dezorganizację pracy całego zespołu. Zwykle taka sytuacja wymaga przejęcia obowiązków wykonywanych przez nieobecną osobę przez pozostałych pracowników. Jeżeli nieobecność się przedłuży, realizacja planów czy określonych projektów może okazać się niemożliwa, co negatywnie wpływa na działalność całego przedsiębiorstwa. Szczepienie pracowników może zatem służyć nie tylko ochronie ich zdrowia, ale także stać się inwestycją w niezakłóconą działalność przedsiębiorstwa. Dlatego coraz częściej pracodawcy decydują się zapewniać szczepienia chociażby na grypę, a wielu pracowników korzysta z takiego rozwiązania.
O ile nie dziwi udostępnienie pracownikom możliwości zaszczepienia się, o tyle kontrowersyjne wydają się polecenia służbowe do przyjęcia danego szczepienia przez pracownika pod rygorem poniesienia konsekwencji służbowych, w tym wypowiedzenia umowy o pracę.
Narażenie na czynniki biologiczne
Pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia zalecanych szczepień ochronnych wymaganych przy wykonywaniu przez pracowników określonych czynności zawodowych. Jak wynika z art. 236 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany systematycznie analizować przyczyny chorób związanych z warunkami środowiska pracy i na podstawie wyników tych analiz stosować właściwe środki ochronne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta