Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Najgorzej w Polsce i na Węgrzech

01 października 2020 | Pierwsza strona

W pierwszym raporcie o praworządności Komisja Europejska wytyka nam negatywne skutki reformy sądownictwa. ANNA SŁOJEWSKA

 

W środę Komisja przedstawiła raport o praworządności we wszystkich 27 państwach UE. Polska na tle innych szczególnie źle wypada, jeśli chodzi o niezależne sądownictwo, rozdział władzy sądowniczej, ustawodawczej i wykonawczej, a także pluralizm mediów. Lepiej wyglądamy w kategorii walki z korupcją.

Raport z indywidualnymi rozdziałami na temat każdego państwa będzie publikowany co roku. – Pozwoli na wykrycie problemów z praworządnością na wczesnym etapie. I rozwiązywanie ich w dialogu z każdym państwem – mówiła Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.Przedstawiciele Komisji nie odpowiedzieli jednak, co jeśli dialog nie wystarczy, jak w przypadku Polski i Węgier. Mechanizm łączący praworządność z unijnymi funduszami ma się ograniczać do zawieszania funduszy tylko w sytuacji zagrożenia interesów finansowych Unii. Taki projekt przyjęli w środę unijni ambasadorowie.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11776

Wydanie: 11776

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament