Zaległy urlop wypoczynkowy może się zacząć po 30 września
Obecnie pracodawców nie ogranicza kodeksowy termin udzielania urlopów z poprzednich lat. Mogą wysyłać zatrudnionych na zaległy wypoczynek przez cały okres trwania epidemii.
Chociaż z końcem lata kończy się też sezon urlopowy, nie oznacza to, że pracownicy wykorzystali przysługujące im dni na wypoczynek. Urlop jest prawem, a nie obowiązkiem pracowników. Z reguły to oni proszą pracodawcę o udzielenie urlopu lub uwzględnienie wnioskowanego okresu w rocznym planie urlopów. I chociaż porozumienia w tej kwestii są regułą, to nie zawsze tak jest.
Do kilku wyjątkowych sytuacji, kiedy nie można odmówić pracownikowi urlopu albo gdy to pracodawca może wysłać na urlop, dołączył jeszcze urlop w czasie epidemii.
Szczególna regulacja
W tarczy 4.0 postanowiono, że pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania zaległego urlopu w terminie przez niego wyznaczonym.
Wprowadzony w czerwcu br. nowy art. 15cg w kolejnej, czwartej już wersji tarczy antykryzysowej (w ustawie z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami
COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19), jest narzędziem pracodawców w przeciwdziałaniu kumulacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta