Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie nie zawsze z winy pracownika

01 października 2020 | Kadry i Płace | Piotr Lewandowski , Wojciech Kwiatkowski

Usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy może stanowić przyczynę rozwiązania z nim umowy o pracę. Muszą zaistnieć kodeksowe przesłanki uprawniające pracodawcę do zakończenia stosunku pracy z tego powodu.

Po upływie danego okresu nieprzerwanej nieobecności pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 53 kodeksu pracy. Jest to prawo pracodawcy, z którego może skorzystać w przypadku długotrwałej niezawinionej absencji pracownika, w wyniku której zatrudniony nie może realizować swojego podstawowego obowiązku, czyli świadczenia pracy. Długość ochrony zależy przede wszystkim od przyczyny nieobecności.

Ważny staż pracy

Jeżeli absencja pracownika wynika z niezdolności do pracy z powodu choroby, okres ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia zależy od stażu pracy u danego pracodawcy >patrz tabela.

>Okres ochrony przed zwolnieniem

Zakładowy staż pracy Okres ochrony Podstawa prawna

- mniej niż 6 miesięcy 3 miesiące niezdolności do pracy art. 53 § 1 pkt 1 lit a k.p.

-  co najmniej 6 miesięcy

- niezależnie od stażu – jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową łączny okres pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p.

Ustalając staż pracy uwzględnia się okres urlopu rodzicielskiego i wychowawczego, a także wcześniejszy staż pracownika w razie przejścia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11776

Wydanie: 11776

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament