Postojowe nie tylko dla ubezpieczonych obowiązkowo
To, że przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym w ZUS dobrowolnie, nie wyklucza go z mechanizmu wsparcia z tarczy antykryzysowej, jakim jest świadczenie postojowe.
W ramach tzw. tarczy antykryzysowej, uregulowanej w kilku ustawach, m.in. w tych powszechnie zwanych tarczą 2.0, tarczą 3.0 i tarczą 4.0, wprowadzono do polskiego porządku prawnego instytucję, która przyjęła nazwę świadczenia postojowego. Ten mechanizm jest jednym z elementów wsparcia polskich przedsiębiorców i zleceniobiorców pokrzywdzonych wskutek pandemii wywołanej wirusem SARS-coV-2.
Świadczenie postojowe jest skierowane do przedsiębiorców oraz osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – w szczególności umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy umowy o dzieło. Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy, podmioty te są narażone na niestabilność, a nawet na całkowitą utratę przychodów z powodu pandemii COVID-19, ze względu na brak zleceń lub zamówień czy też rezygnację z realizowanych lub zawieranych umów.
Początkowy warunek...
Od osoby ubiegającej się o świadczenie postojowe początkowo wymagano, aby nie podlegała ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Jak się wydaje, ustawodawca wyszedł z przekonania, że pomoc ze środków publicznych w pierwszej kolejności należy kierować do podmiotów, które utraciły jedyne źródło utrzymania, jak i do osób, których przychody zostały znacząco uszczuplone z powodu negatywnych skutków pandemii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta