Koń nie podlega amortyzacji
Do wydatków związanych z zakupem zwierzęcia, które jest wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, nie stosuje się przepisów dotyczących nabycia środków trwałych.
- Przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie usług krótkotrwałego zakwaterowania (hotel i domki letniskowe na wynajem). W celu uatrakcyjnienia pobytu gościom przedsiębiorca nabył konia. Koń nadaje się do jazdy wierzchem i w tym celu został nabyty. Zakup konia został udokumentowany fakturą. Czy nabyty koń powinien zostać zaliczony do środków trwałych i wydatki poniesione na jego nabycie odnoszone w koszty poprzez odpisy amortyzacyjne? Czy wydatki ponoszone z tytułu utrzymania i pielęgnacji konia (w tym koszty usług weterynaryjnych, wyżywienia, opłacenia trenera, itp.) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelniczka.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (zob. art. 23 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta