Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd, który jest eksperymentem

05 października 2020 | Ekonomia i rynek | Paweł Rożyński
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita

W dwa lata uzyskamy zerowy lub niemal zerowy wzrost przy rosnących oczekiwaniach wydatkowych. To podgorączkowa sytuacja, która może przerodzić się w kryzys finansów publicznych= – mówi Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

 

Zmiany w rządzie idą w dobrym kierunku dla gospodarki?

Stanisław Gomułka: Dotąd głównymi decydentami byli prezes Jarosław Kaczyński i szefowie dwóch partii koalicyjnych. Ta sytuacja nie ulega zmianie. Otwarta jest sprawa, czy Kaczyński jako wicepremier pomoże premierowi w realizacji sensowniejszej polityki gospodarczej. Chodzi przede wszystkim o to, czy premier będzie miał większą władzę nad ministrem sprawiedliwości. Dotyczy to szczególnie relacji Polski z UE w obszarze praworządności oraz ryzyka prawnego dla firm prywatnych. Inne zmiany z konsekwencjami dla polityki gospodarczej są drugorzędne.

A redukcja liczby resortów ma jakieś znaczenie?

Nie. Chodzi o to, kto ma rzeczywisty wpływ na politykę gospodarczą. Jeżeli obszar cyfryzacji przechodzi do Kancelarii Premiera, to można oczekiwać, że ten obszar będzie dobrze zarządzany, może nawet lepiej, niż jest teraz. Ważne, co się będzie działo w obszarze finansów publicznych, inwestycji prywatnych, przebudowy sektorów energetycznego i węglowego, spółek Skarbu Państwa.

W czasach rządu Mazowieckiego mieliśmy jednego wicepremiera i był nim minister finansów. Tak było często w okresie transformacji. Najważniejsze osoby obok premiera w krajach zachodnich to minister finansów i spraw zagranicznych. W Polsce mamy teraz mniej ministrów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11779

Wydanie: 11779

Spis treści

Komunikaty

CSR Społeczna Odpowiedzialność Biznesu

Nieprzypisane

Zamów abonament