Jak zrobić korektę przychodów w obcej walucie
Faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego zdarzenia gospodarczego. Dlatego przeliczamy ją według tego samego kursu co w dokumencie pierwotnym. PRZEMYSŁAW WOJTASIK
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok ważny dla wszystkich firm, które uzyskują przychody w obcej walucie. W orzeczeniu z 25 sierpnia 2020 r. (II FSK 1153/18) określił zasady przeliczania ich na złote w sytuacji, w której sprzedawca wystawia fakturę korygującą.
Spór z fiskusem zaczął się od wniosku o interpretację złożonego przez spółkę z o.o. sprzedającą opony. Kontrahentom, którzy zapłacą za nie przed terminem, spółka przyznaje zniżki w postaci skonta (procentowe zmniejszenie należności). Dokumentuje je fakturami korygującymi.
Spółka ma wątpliwości, jak rozliczać sprzedaż w walucie obcej. Wie, że musi skorygować swój przychód. Ale nie jest pewna czy kwoty w fakturach korygujących należy przeliczyć po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień jej wystawienia.
Spółka twierdziła,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta