Unijne programy coraz trudniejsze
Jak będzie wyglądać Krajowy Program Odbudowy, ile środków unijnych trafi do regionów, jak prowadzić edukację w dobie powracającej pandemii Covid-19 – to główne tematy konwentu marszałków województw w Zielonej Górze.
Wśród gości szefów samorządów wojewódzkich pojawili się m.in. przedstawiciele rządu, samorządowcy z Niemiec, naukowcy, specjaliści od edukacji, cyfryzacji czy też ekologii.
– Konwent to organ opiniodawczy Związku Województw. Nasze stanowiska uzyskują odpowiedzi od rządu, a nawet uznanie – wyjaśnia Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, gospodarz konwentu.
W tle wszystkich tematów była trwająca pandemia Covid-19 i zmiany, jakie wywołała w każdej dziedzinie życia.
– Rozmawiamy o funduszach europejskich. To cenne informacje, bo właśnie procedujemy w ramach Krajowego Programu Odbudowy ważne projekty. Kolejny blok związany jest edukacją. 1 września ruszyły szkoły, a już są wprowadzane obostrzenia w związku z pandemią. To trudne wyzwanie, bo nie jesteśmy przygotowani do zdalnego nauczania. Mówimy też o zielonym ładzie, co mogą tutaj zrobić samorządy, a także o ochronie zdrowia. Niestety, właśnie dzisiaj mamy w Polsce rekord zachorowań – wyliczała marszałek.
Większe projekty, większe szanse
Głównym i pierwszym tematem były kwestie dotacji z Unii Europejskiej związanych z Krajowym Programem Odbudowy. To nowy instrument finansowy, jaki powstaje w związku z pandemią Covid-19 i zapaścią gospodarczą. Po raz pierwszy UE będzie miała dwa równoległe budżety. Podstawowy będzie mieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta