Transport towarów z pechową „13”
Jeżeli przedsiębiorca wykonuje usługi transportowe, to od 1 października musi o tym powiadomić fiskusa. A co, jeśli sprzedaje towary i jako dodatkową pozycję na fakturze wskazuje ich transport? Wówczas, powinien sprawdzić czy dotyczy go obowiązek raportowania. EDYTA ZANIEWICZ
Warto poddać analizie umowy sprzedaży, aby uniknąć zaskoczenia.
Październik postawił przed przedsiębiorcami nowe wyzwania. Firmy stanęły w obliczu realizowania obowiązków wynikających z rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Mowa o stosowaniu kodów GTU, którymi czynni podatnicy VAT muszą oznaczać sprzedaż wytypowanych przez ministerstwo towarów i usług.
W katalogu usług objętych raportowaniem ustawodawca wymienił m.in. także świadczenie usług transportowych. Podatnicy powinni raportować te usługi w ewidencjach pod symbolem „13".
Transport transportowi nierówny
Nie każdy wskazany w treści faktury transport będzie raportowany do urzędu. Kluczowe pytanie, jakie powinien postawić sobie przedsiębiorca, brzmi: czy ja faktycznie świadczę usługi transportu? Analizie można tu poddać wiele sytuacji, z których będą wynikały zgoła odmienne skutki podatkowe. Przykłady przedstawione są w dalszej części artykułu.
Usługi transportowe klasyfikowane są w PKWiU 2015 w grupie 49 – transport lądowy. Ustawodawca życzy sobie jednak, aby raportować tylko część usług transportowych ze wskazanego grupowania, tj. klasyfikowany pod symbolem ex 49.4, a więc transport drogowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta