Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób rozliczyć emisję obligacji

05 października 2020 | Podatki i księgowość

Źródło przychodów, do którego należy przypisać koszty poniesione przez emitenta, zależy od tego na jaki cel zostały wykorzystane pozyskane środki. BARTOSZ SUŁAWKO

 

Emisja obligacji może stanowić dla podatników alternatywną drogę pozyskiwania środków finansowych, niejednokrotnie bardziej atrakcyjną niż kredyt bankowy – nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, lecz także z powodu braku konieczności spełnienia restrykcyjnych wymogów często stawianych przedsiębiorcom przez banki.

Specyficzna forma pożyczki

Jakie są skutki w podatku dochodowym od osób prawnych emisji obligacji dla emitenta? Odpowiedź na to pytanie należy rozpocząć od przytoczenia definicji obligacji. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 15 stycznia 2015 r. o obligacjach, obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji, zwanego dalej "obligatariuszem", i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Analiza przytoczonej definicji prowadzi do wniosku, że obligacje są papierem wartościowym o charakterze dłużnym. Emitent, w zamian za środki otrzymane od nabywcy obligacji, ma obowiązek spełnienia na jego rzecz konkretnego świadczenia, którym najczęściej jest zapłata odsetek lub dyskonta (różnicy między ceną emisyjną a ceną wykupu). A zatem obligacje w swej istocie powinny być traktowane jako specyficzna forma pożyczki.

Pogląd taki jest prezentowany także przez organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 2 grudnia 2016 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11779

Wydanie: 11779

Spis treści

Komunikaty

CSR Społeczna Odpowiedzialność Biznesu

Nieprzypisane

Zamów abonament