Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zapłaci PIT od dywidendy

12 października 2020 | Podatki i księgowość | BARTOSZ SUŁAWKO

Na wspólniku otrzymującym wypłatę z zysku nie ciążą żadne obowiązki wobec fiskusa. Zadania te wykonuje za niego płatnik, czyli spółka.

 

Prawo wspólnika do udziału w zysku spółki, w której posiada udziały/akcje, jest realizowane poprzez wypłatę dywidendy na jego rzecz. Jak powinno wyglądać rozliczenie PIT osoby fizycznej, będącej polskim rezydentem podatkowym, uzyskującej przychody z tytułu dywidendy oraz na kim ciążą obowiązki związane z obliczeniem, pobraniem oraz zapłatą podatku, jak również złożeniem właściwych dokumentów do urzędu skarbowego?

Nie tylko z o.o. i akcyjne

Zasady opodatkowania dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zostały określone w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, zyski te podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 19 proc. Co istotne, przepis ten wspomina wyłącznie o udziale w zyskach osób prawnych, a zatem biorąc pod uwagę jego literalne brzmienie należałoby wskazać, że dotyczy on wyłącznie zysków osiąganych z udziału w spółkach kapitałowych (spółka z o.o. i spółka akcyjna), gdyż wyłącznie te spółki posiadają osobowość prawną. Należy jednak zwrócić uwagę na treść art. 5a pkt 31 ustawy o PIT,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11785

Wydanie: 11785

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament