Jak obliczyć udział 2 proc. dochodów w przychodach PGK
Przepisy dotyczące obowiązku zachowania tzw. współczynnika rentowności w podatkowej grupie kapitałowej na pierwszy rzut oka wydają się jasne. W praktyce, podatnicy mają w tej kwestii coraz więcej wątpliwości.
W związku z wprowadzaniem w ostatnich latach nowych regulacji do ustawy o CIT, podatnicy mają sporo wątpliwości dotyczących sposobu kalkulowania tzw. współczynnika rentowności w wysokości 2 proc. w podatkowej grupie kapitałowej (PGK). Co prawda PGK, które miały problemy ekonomiczne powodu Covid-19, nie muszą w 2020 r. martwić się kryterium dochodowości, ale wątpliwości mogą wrócić w przyszłym roku.
Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, podatkowe grupy kapitałowe mają status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych pod warunkiem, że osiągną za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 2 proc. (do końca 2017 r. wskaźnik ten wynosił 3 proc.). Od 2018 r. do ustawy o CIT wprowadzono podział na dwa źródła przychodów, do których oddzielnie przyporządkowuje się przychody i koszty: zyski kapitałowe oraz inne źródła przychodów. Skutkiem tych zmian był także nowy, nieco bardziej skomplikowany sposób ustalania dochodu całej PGK.
Problematyczna kalkulacja
Zgodnie z art. 7a ustawy o CIT, w podatkowej grupie kapitałowej dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę uzyskanych z danego źródła przychodów nad sumą ich strat poniesionych z tego źródła przychodów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta