Swoboda umów tak, ale bez wpływu na koszty
Czynność oddzielenia sprzedaży prawa do zwrotu dopłaty od sprzedaży samego udziału jest sprzeczna z kodeksem spółek handlowych i nie może wywołać oczekiwanych skutków prawnych, w tym podatkowych.
Firmy mają swobodę w kształtowaniu umów z kontrahentami, ale muszą pamiętać o jednym. Umową nie mona zmieniać zakresu opodatkowania. Przypomniał o tym niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 września 2020 r. (II FSK 1288/18).
W sprawie chodziło o podatkowe skutki obrotu wierzytelnościami, a konkretnie - możliwości rozliczenia w kosztach podatkowych związanych z tym dopłat.
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że działa w branży nieruchomościowej. Jej działalność prowadzona jest w formie spółek celowych, w których posiada udziały. Firma tłumaczyła, że celu dofinansowania jednej ze spółek celowych, działającej w formie spółki z o.o. wniosła do niej dopłatę zgodnie z art. 177 i art. 178 k.s.h. oraz umową spółki celowej. Potem jednak sprzedała zewnętrznej firmie przysługującą jej wierzytelność o zwrot dopłaty. Miało to związek ze sprzedażą udziałów w spółce celowej. Podatniczka podkreśliła, że wniesienie dopłaty nie skutkowało po jej stronie powstaniem przychodu należnego, ale rozpoznała przychód należny z tytułu sprzedaży wierzytelności.
Chciała się upewnić czy może rozliczyć dopłaty jako koszt podatkowy. Sama uważała, że dopłaty może uznać za koszt uzyskania przychodów przy sprzedaży wierzytelności o jej zwrot z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta