Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy patrzeć w przyszłość w perspektywie nawet 30 lat

12 października 2020 | Prawo co dnia | Mateusz Rzemek
źródło: materiały prasowe

Niejednolity system ubezpieczeń społecznych zaburza konkurencję. Umowy zlecenia należy ozusować na zasadach ogólnych. Potrzebna jest także zmiana zasad ozusowania przychodów z działalności gospodarczej – uważa Marek Kowalski prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Federacja Przedsiębiorców Polskich złożyła już oficjalne pismo o włączenie w skład Rady Dialogu Społecznego. Co to oznacza dla funkcjonowania forum, na którym są dyskutowane najpoważniejsze zmiany gospodarcze proponowane przez rząd?

MAREK KOWALSKI: Mamy szansę uczestniczenia w dialogu społecznym już od początku naszego istnienia i jeszcze przed wejściem do RDS współpracowaliśmy z rządem w wielu sprawach, podpisywaliśmy też porozumienia z organizacjami związkowymi, jak te zawarte z NSZZ Solidarność apele do rządu w sprawie ozusowania umów zlecenia.

Wejście Federacji do RDS zmieni jednak układ sił po stronie pracodawców. Zamiast pięciu organizacji wspólne stanowisko będzie musiało uzgodnić aż sześć.

Żeby mówić o zmianie układu sił, musiałaby istnieć siła, która dzieli partnerów społecznych. Faktycznie inna będzie liczba reprezentantów poszczególnych organizacji. Po stronie przedsiębiorców w Radzie Dialogu Społecznego zasiadają bowiem 24 osoby i tej puli nie sposób było dotychczas podzielić po równo na pięć organizacji. Dlatego po wejściu Federacji do RDS wyrówna się liczba głosów w organizacjach pracodawców. Niejednokrotnie pokazywaliśmy też, że skupiamy się na dialogu, a nie na sprawach personalnych czy ideologicznych. Chcielibyśmy być tą organizacją,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11785

Wydanie: 11785

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament