Musimy patrzeć w przyszłość w perspektywie nawet 30 lat
Niejednolity system ubezpieczeń społecznych zaburza konkurencję. Umowy zlecenia należy ozusować na zasadach ogólnych. Potrzebna jest także zmiana zasad ozusowania przychodów z działalności gospodarczej – uważa Marek Kowalski prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Federacja Przedsiębiorców Polskich złożyła już oficjalne pismo o włączenie w skład Rady Dialogu Społecznego. Co to oznacza dla funkcjonowania forum, na którym są dyskutowane najpoważniejsze zmiany gospodarcze proponowane przez rząd?
MAREK KOWALSKI: Mamy szansę uczestniczenia w dialogu społecznym już od początku naszego istnienia i jeszcze przed wejściem do RDS współpracowaliśmy z rządem w wielu sprawach, podpisywaliśmy też porozumienia z organizacjami związkowymi, jak te zawarte z NSZZ Solidarność apele do rządu w sprawie ozusowania umów zlecenia.
Wejście Federacji do RDS zmieni jednak układ sił po stronie pracodawców. Zamiast pięciu organizacji wspólne stanowisko będzie musiało uzgodnić aż sześć.
Żeby mówić o zmianie układu sił, musiałaby istnieć siła, która dzieli partnerów społecznych. Faktycznie inna będzie liczba reprezentantów poszczególnych organizacji. Po stronie przedsiębiorców w Radzie Dialogu Społecznego zasiadają bowiem 24 osoby i tej puli nie sposób było dotychczas podzielić po równo na pięć organizacji. Dlatego po wejściu Federacji do RDS wyrówna się liczba głosów w organizacjach pracodawców. Niejednokrotnie pokazywaliśmy też, że skupiamy się na dialogu, a nie na sprawach personalnych czy ideologicznych. Chcielibyśmy być tą organizacją,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta