Kontrole korzystania z tarcz antykryzysowych – co warto przygotować
Od samego początku właściwe organy zapowiadały, że będą przeprowadzać weryfikację następczą wykorzystania przyznanych środków i prawidłowości złożonych wniosków o dofinansowanie.
W celu ratowania gospodarki przed skutkami kryzysu spowodowanego wybuchem epidemii Covid-19 polski rząd uruchomił program tarczy antykryzysowej, w ramach którego przeznaczono 123 mld zł na ochronę miejsc pracy i gospodarki, w tym 60 mld zł w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, wg danych na koniec lipca br.
Założeniem uruchomienia środków pomocowych było, aby pomoc trafiła do potrzebujących firm szybko i bez zbędnych formalności, co najbardziej było widoczne w przypadku środków z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm.
Z tego względu spełnienie kryteriów otrzymania środków rządowych poświadczane było głównie poprzez oświadczenie samego zainteresowanego. Od samego początku właściwe organy zapowiadały jednak, że będą przeprowadzać weryfikację następczą złożonych wniosków. Teraz właśnie następuje kontrola prawidłowości wniosków o dofinansowanie.
Kto zapuka do drzwi firmy...
Kontroli można spodziewać się ze strony organów, które były odpowiedzialne za przyznanie środków. Mogą to być zatem kontrole z ZUS, powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy, Polskiego Funduszu Rozwoju, Krajowej Administracji Skarbowej, ale także Państwowej Inspekcji Pracy czy też Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Do kontroli mogą być wykorzystywane zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta