Arbitraż: remedium na zatory w sądach
Przeniesienie sporu do arbitrażu będzie atrakcyjne w dużych i skomplikowanych sprawach gospodarczych, zwłaszcza gdy są na wczesnym etapie postępowania.
Wieloletnie oczekiwanie na ostateczne rozstrzygnięcie sporu przez sąd to utrapienie wielu polskich przedsiębiorców. Pandemia i tzw. lock down jeszcze pogorszyły sytuację, pomimo wydłużenia czasu pracy sądów i przeprowadzania części rozpraw online. W interesie stron, których sprawy utknęły w sądzie państwowym, może więc leżeć skorzystanie z tzw. alternatywnych sposobów rozstrzygania sporów, jak mediacja czy arbitraż. Możliwość mediacji, nawet w trakcie sporu sądowego, jest wprost uregulowana w kodeksie postępowania cywilnego. Choć (jeszcze) brak analogicznej regulacji w arbitrażu, nie ma przeszkód prawnych, aby spór przenieść ze zwykłego sądu do sądu polubownego.
Rozwiązanie znane, lecz mało wykorzystywane
Strony, pomiędzy którymi powstał spór, a nawet rozpoczęło się postępowanie sądowe, mogą zawrzeć tzw. kompromis. To nic innego jak umowa, w której strony uzgadniają, że spór, który pomiędzy nimi powstał, rozstrzygnie sąd polubowny. W praktyce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta