Wątpliwości interpretacyjne mogą sprzyjać stronie
O tym, który wynik wykładni jest korzystny dla strony powinno decydować stanowisko, wynikające z treści jej żądania lub wskazane w toku postępowania, a nie dowolna ocena organu. Katarzyna Marczuk-Pieńkowska LLM. adwokat w Kancelarii Szymańczyk Roman Deresz Kancelaria Adwokacka Sp. p.
Jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, to wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść strony – stanowi art. 7a Kodeksu postępowania administracyjnego (pełna treść przepisu patrz tabelka). I choć od ponad trzech lat jest on obowiązującym prawem, to wymóg jego stosowania przez organy nadal nie jest oczywisty. Co więcej, jego praktyczne wykorzystanie wciąż budzi obawy. Wynikająca z niego możliwość nie powinna być jednak pomijana, zwłaszcza z uwagi na konsekwencje związane z ewentualną wadliwością późniejszej decyzji. Warto z niej także korzystać, aby zbliżać się do oczekiwanego przez stronę rezultatu, nawet jeżeli jest ona zmuszona z własnej inicjatywy przypomnieć organowi o jej istnieniu.
Konieczne warunki
Art. 7a Kodeksu postępowania administracyjnego wymaga spełnienia określonych przesłanek, znajdując zastosowanie w sytuacji, gdy:
- przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku (np. kary administracyjnej, legalizacji obiektu budowlanego) bądź ograniczenie lub odebranie uprawnienia (np. koncesji), a jednocześnie
- w sprawie występują wątpliwości co do treści normy prawnej,
i dodatkowo nie sprzeciwiają się temu:
- sporne interesy stron albo interesy osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta