Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Areszty – wciąż bez zrozumienia

13 października 2020 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Rozstrzygnięcia Trybunału dodają argumentów trwającej debacie.

We wrześniu zakomunikowano Polsce kolejną sprawę dotyczącą praworządności, tym razem chodziło o sędziego Igora Tuleyę (Tuleya p. Polsce, skarga nr 21181/19), który podpadł władzy m.in. uchyleniem postanowienia prokuratury o umorzeniu postępowania karnego w sprawie wykluczenia z obrad posła Michała Szczerby z PO i przeniesienia obrad do Sali Kolumnowej Sejmu RP.

Sędzia w swojej skardze zarzucił naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego (art. 8 konwencji). Uważa, że jego reputacja jako sędziego została podważona w wyniku wszczęcia przeciwko niemu siedmiu postępowań dyscyplinarnych, przy czym większość pozostaje w stadium czynności wyjaśniających. Postępowania te miały również zmniejszyć jego autorytet orzeczniczy. Zarzucał, że sposób ich prowadzenia był nieproporcjonalny do zdarzeń, z którymi miały być one związane. Postępowania te rzucają wątpliwość na kompetencje zawodowe skarżącego jako sędziego, jak również na jego obiektywność i niezależność.

Skarżący zarzucał również, że ingerencja w jego prawa nie została dokonana zgodnie z prawem, ponieważ prawo krajowe nie przewiduje gwarancji procesowych przeciwko arbitralnym działaniom organów dyscyplinarnych.

Nie pierwsza skarga

W swojej komunikacji Trybunał zwrócił się do polskiego rządu o wyjaśnienie, czy doszło do ingerencji w prawo skarżącego do poszanowania jego życia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11786

Wydanie: 11786

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament