Pierwszy obowiązek pracodawcy to wybór instytucji finansowej
Od nowego roku jednostki sektora finansów publicznych tworzyć będą pracownicze plany kapitałowe. Na zawarcie umowy o zarządzanie PPK mają czas do 26 marca 2021 r., a na zawarcie umowy o prowadzenie – do 10 kwietnia przyszłego roku.
Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) wiąże się dla podmiotów zatrudniających z określonymi obowiązkami, warto już teraz przygotować się do tego procesu. Obowiązek utworzenia PPK dla osób zatrudnionych ustawa o PPK nakłada zasadniczo na wszystkie podmioty, które zatrudniają co najmniej jedną „osobę zatrudnioną" w rozumieniu tej ustawy, a że definicja tej osoby jest dość szeroka (>patrz ramka) należy przyjąć, że wszystkie jednostki sektora finansów publicznych będą zobowiązane taki program u siebie wdrożyć. I dzięki temu umożliwić ponad 2 milionom osób zatrudnionych w administracji rządowej i samorządowej oszczędzanie w PPK.
Finansowanie na przyszłość
Przypomnijmy: PPK w Polsce funkcjonują już od 2019 roku. W pierwszym etapie do programu przystąpiły duże firmy, czyli te, zatrudniające 31 grudnia 2018 r. co najmniej 250 osób zatrudnionych. W tym roku program wdrażają firmy z II i III etapu, czyli w pierwszym przypadku zatrudniające 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób zatrudnionych, w drugim zaś – zatrudniające 31 grudnia 2019 r co najmniej 20 takich osób. Pozostałe firmy i sektor publiczny przystępować będą do PPK w przyszłym roku.
Co to oznacza dla zatrudnionych tam osób? Przede wszystkim możliwość budowania w miejscu pracy –wspólnie z pracodawcą i przy niemałym udziale państwa - swojego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta