Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw zmiany w wieloletniej prognozie finansowej, a dopiero potem w uchwale budżetowej

13 października 2020 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Niedokonanie zmian w wieloletniej prognozie finansowej, w przypadku gdy zmiany przyjęto już w uchwale budżetowej, stanowi naruszenie przepisów ustawy o finansach publicznych.

- Rada gminy podjęła na ostatniej sesji uchwałę zmieniającą budżet m.in. w zakresie zwiększenia dochodów o 200 tys. zł i jednocześnie zwiększenia wydatków o tę kwotę. Zwiększono też przychody z nowego kredytu. Problem w tym, że przez niedopatrzenie, nie dokonano zmiany wieloletniej prognozy finansowej. Regionalna izba obrachunkowa już poinformowała nas o wszczęciu tzw. postępowania nadzorczego. Czy unieważni nam uchwałę budżetową?

Odpowiadając na pytanie, trzeba wspomnieć o odrębności uchwały budżetowej (lub uchwały zmieniającej uchwałę budżetową) od uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej (WPF) (lub uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie WPF). Jak wynika z art. 211 ustawy o finansach publicznych – budżet jednostki samorządu terytorialnego jest rocznym planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów tej jednostki. Budżet jednostki samorządu terytorialnego jest uchwalany na rok budżetowy. Podstawą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11786

Wydanie: 11786

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament