Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostęp działki budowlanej do drogi publicznej musi być faktyczny i prawny

13 października 2020 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Starosta nie mógł wydać pozwolenia na budowę pensjonatu, gdyż posesja, na której miał powstać, nie mogła być uznana za działkę budowlaną.

Właściciel działki w Zakopanem zamierzał wybudować na niej pensjonat. Ale starosta tatrzański odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na budowę. Zakwestionował szerokość drogi wewnętrznej, przez którą miał się odbywać dostęp do drogi publicznej i zobowiązał wnioskodawcę do uzupełnienia braków w materiale dowodowym.

W odwołaniu od tej decyzji do wojewody małopolskiego, inwestor zaznaczył, że w rzeczywistości szerokość drogi wewnętrznej wynosi prawie 5 m, czyli więcej niż wymagane normy. Nie jest to też droga wewnętrzna, lecz droga ogólnodostępna, z której korzysta lokalna społeczność oraz turyści. Sam inwestor jest współwłaścicielem jednej z działek, wchodzących w jej skład i ma pisemną zgodę właściciela drugiej takiej działki na przejazd, przechód, przegon oraz przeprowadzenie mediów. Skoro posiada swój udział w drodze wewnętrznej, jest uprawniony do jej użytkowania.

Starosta i wojewoda...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11786

Wydanie: 11786

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament