Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyżej tylko niebo

16 października 2020 | Rzecz o historii | Zbigniew Święch
Msza święta celebrowana przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach podczas I pielgrzymki papieża do Polski, 10 czerwca 1979 r.
źródło: PAP
Msza święta celebrowana przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach podczas I pielgrzymki papieża do Polski, 10 czerwca 1979 r.
10 czerwca 1979 r. Wanda Rutkiewicz wręczyła Janowi Pawłowi II kamień z Mount Everestu
źródło: PAP
10 czerwca 1979 r. Wanda Rutkiewicz wręczyła Janowi Pawłowi II kamień z Mount Everestu

„Dobry los sprawił, że nam obojgu tego samego dnia udało się wyjść tak wysoko" – powiedział Jan Paweł II do Wandy Rutkiewicz, która weszła na Mount Everest dokładnie 16 października 1978 r. Zorganizowałem ich spotkanie.

 

Zanim jednak doszło do tego wyjątkowego spotkania, było wiele trudów, przeszkód i komplikacji. Najmłodszemu pokoleniu dopowiedzieć trzeba, jakie były okoliczności towarzyszące wizycie głowy państwa watykańskiego w jego ojczystym kraju wiosną 1979 r.

Władze państwowe umyśliły sobie, że uda się „zredukować wymiar powszechnego zainteresowania" decyzją polityczną, aby transmisje z mszy papieskich pokazywać jedynie w programach lokalnych w miastach pobytu Ojca Świętego. Nie pokazywano planów ogólnych, aby nie było widać milionów pielgrzymów; najchętniej pokazywano więc małe grupy szczerze wzruszonych zakonnic. Doszło i do tego, że Kraków stał się poniekąd znów grodem warownym: aby się doń dostać z zewnątrz w dniu papieskiej mszy św. na Błoniach, trzeba było mieć stosowną przepustkę. Kordony milicyjne otoczyły wjazdy do królewsko-papieskiego miasta.

Jak umówić spotkanie?

Od stycznia 1979 r. realizowałem cykl telewizyjnych spotkań ze zdobywczynią Mount Everestu w TVP 1. Pamiętam, że któregoś dnia Wanda zwierzyła mi się, że pragnie pojechać do Watykanu, aby przekazać Ojcu Świętemu kamień z najwyższej góry świata, z samego niemal szczytu. Wówczas powiedziałem do niej, że po co ma jechać do Rzymu, skoro niebawem będzie mogła to uczynić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11789

Wydanie: 11789

Spis treści

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament