Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W globalnym wyścigu innowacji regulacje UE wiążą nogi jednorożcom

16 października 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Budowany przez dekady ekosystem startupów w USA i chiński system masowego tworzenia technologicznych gigantów to scenariusze, których w Europie nie da się powtórzyć. Mamy jednak potencjał, by gonić światowych liderów. MICHAŁ DUSZCZYK

 

Chińczycy i Amerykanie zdominowali najnowsze globalne zestawienie najwyżej wycenianych startupów. Jak podaje CB Insights, w Top 10 jednorożców (młodych, innowacyjnych spółek, których wartość przekracza 1 mld dol.) nie ma ani jednego przedstawiciela z Europy. Choć na naszym kontynencie spółek zaangażowanych w nowe technologie nie brakuje, to inne regiony świata konsekwentnie nas dystansują. Jak twierdzą eksperci, hamulcem dla innowacji jest struktura UE i jej regulacje.

Europejskie startupy mają trudniej

W zestawieniu najbardziej wartościowych startupów jest sześć spółek z USA, trzy z Chin i jedna z Indii. Na podium są pekiński ByteDance, spółka matka TikToka (wyceniany na 140 mld dol.), Didi, czyli chiński odpowiednik Ubera (z waluacją na poziomie 56 mld dol.) oraz SpaceX, kosmiczna firma Elona Muska (46 mld dol.). Poza tym w gronie jednorożców gigantów są choćby Palantir, Airbnb czy Epic Games. Nawet analizując grono największych na świecie fintechów, gdzie Europa ma swojego reprezentanta, czyli najwyżej wyceniany startup naszego kontynentu – szwedzką Klarnę, musimy się zadowolić dopiero ósmą pozycją. W takim rankingu branżowym wyprzedza nas choćby Grab z Singapuru (9,7 mld dol. wyceny), amerykański Stripe (2 mld dol.) czy brazylijski Nubank (1,4 mld dol.).

– Europa, w przeciwieństwie do USA i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11789

Wydanie: 11789

Spis treści

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament