Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Science fiction już za chwilę

24 października 2020 | Plus Minus

Zmiana paradygmatu to w rozumieniu, które tu preferujemy, zmiana niemal wszystkiego. W nauce zmianę paradygmatu wiąże się z rewolucją pojęć i teorii, jakie tworzą jej elementarne podstawy. W tym sensie na przykład Łobaczewski zmienił paradygmat wypracowany przez Euklidesa. Zmianą paradygmatu była też mechanika kwantowa, która uzupełniła dominującą dotąd niepodzielnie fizykę newtonowską. To właśnie dzięki niej, a nie Newtonowi, człowiek wkroczył w świat mikrocząstek i jest w stanie pojąć nowe zjawiska w kosmosie.

A przecież nie o wysiłku naukowym chcę tu opowiedzieć. Zmiana paradygmatu w zjawiskach cywilizacyjnych ma tę samą siłę, co w nauce, albo jest jeszcze potężniejsza. Doprowadza do ruiny dotychczasową wizję świata, wywraca fundamenty myślenia o człowieku, społeczeństwie, państwu, jego roli. Podgryza jak kornik filary aksjologii, jedne wartości obala, inne wynosi na szczyty. Przekonuje do innego myślenia i innej organizacji wysiłku indywidualnego czy zbiorowego. Krótko mówiąc, zmiana paradygmatu to rewolucja w podejściu do świata.

Czy mamy dziś do czynienia ze zmianą paradygmatu? Tego jeszcze nie wiemy, choć wielu ludzi myślących zmaga się z taką właśnie intuicją. Zmiana paradygmatu wiązała się dotąd z wielkimi przemianami cywilizacyjnymi. Nie zawsze był to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11796

Wydanie: 11796

Zamów abonament