Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa wiara

24 października 2020 | Plus Minus

Niedawno zdałem sobie sprawę, jak bardzo zmieniły się tematy, jakimi obcokrajowcy, głównie dyplomaci, interesują się w Polsce. Po 2015 roku dominowała ciekawość, czym PiS będzie się zajmował. Szybko się okazało, że tematami, które budziły największe zainteresowanie, były reforma sądownictwa i sytuacja mediów. Zresztą w ostatnim tygodniu spore poruszenie wywołał tweet ambasadora Niemiec, który podziękował ambasador USA za wspólną kolację, pisząc, że rozmawiali o wolności mediów w Polsce.

Niemniej te tematy zaczynają być poruszane rytualnie. Tym, co się zmieniło, co pojawiło się w polu zainteresowań zachodnich dyplomatów w Polsce, jest sytuacja społeczności LGBT. Dociekają, czy retoryka rządzących była tylko na potrzeby kampanii wyborczej. No a w kampanii, wiadomo, robi się różne brzydkie rzeczy, ale potem, po wyborach, o tych brzydkich rzeczach zapominamy. U nas jednak kampania skończyła się dawno, a temat nie znika, politycy partii rządzącej znów używają retoryki anty-LGBT.

Zastanawiające jest to, że właśnie przy tym temacie dyplomaci się ożywiają. Tu pojawia się błysk w oku. To właśnie „walka o prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11796

Wydanie: 11796

Zamów abonament