Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec Kościoła, jaki znaliśmy

24 października 2020 | Plus Minus

Gdy umarł św. Jan Paweł II, moja najstarsza córka miała niespełna dwa lata. I pierwszą myślą, jaka przyszła mi do głowy, było, że w pewnym sensie jej współczuję, bo dla niej „to, co nam się przydarzyło" z papieżem z Polski, będzie tylko przeszłością. Nie doświadczy wzruszeń związanych z pielgrzymkami do ojczyzny, nie usłyszy papieża mówiącego piękną polszczyzną, nie będzie miała możliwości usłyszeć „katechezy dziejów". Dla niej Jan Paweł II będzie historią, taką, jak dla mnie byli Jan XXIII czy Paweł VI. Nie przyszło mi jednak wówczas do głowy, że moje dzieci nie doświadczą już Kościoła, jaki znałem. Pełnego ludzi, dynamicznego, ale także pokazującego (często za sprawą św. Jana Pawła II), jak rozliczać się ze swoimi grzechami, jak iść do przodu, jak budować prawdziwą solidarność.

Niestety, wiele wskazuje na to, że go nie doświadczą. I wcale nie chodzi o to, że ten dzisiejszy Kościół opustoszał, nie tylko z powodu koronawirusa, ani nawet o to, że jego ogromna siła, jaką było duszpasterstwo młodzieży, jakoś stopniowo go opuściła i teraz z młodzieżą mamy dramat. Nie chodzi także o to, że opustoszały również seminaria i nowicjaty, więc za kilkanaście lat będziemy mieć podobne problemy, jakie mają z obsadzeniem parafii Irlandczycy czy Niemcy. To wszystko są kwestie drugorzędne. Istotniejsze jest zupełnie co innego. To, że ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11796

Wydanie: 11796

Zamów abonament