Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Politycy lubią dawać prezenty

24 października 2020 | Plus Minus
Cezary Miżejewski (z lewej) jako wiceminister polityki społecznej w rządzie Marka Belki.  Z prawej szef resortu, minister Krzysztof Pater, 2004 r.
autor zdjęcia: Wojciech Olkuśnik
źródło: Agencja Gazeta
Cezary Miżejewski (z lewej) jako wiceminister polityki społecznej w rządzie Marka Belki. Z prawej szef resortu, minister Krzysztof Pater, 2004 r.

Co tu dużo ukrywać – program Rodzina 500+ diametralnie zmienił obraz polskiej biedy, choć nie powiem, żeby problem został rozwiązany - mówi Cezary Miżejewski, wiceminister pracy w rządach Leszka Millera i Marka Belki, działacz PPS.

Plus Minus: Zajmuje się pan zawodowo biedą i wykluczeniem, o biedzie zatem wie pan wszystko?

Nie wszystko. Bieda się zmienia, nie zawsze ma wymiar czysto finansowy, ale np. związana jest z dostępem do usług, pojawiają się jej nowe formy, np. ubóstwo energetyczne. Dlatego cały czas trzeba się uczyć nowych rzeczy, żeby skutecznie biedzie przeciwdziałać.

Ile ludzie w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie? I co to właściwie znaczy skrajne ubóstwo?

Skrajna ubóstwo to dochody wystarczające na minimum egzystencji, czyli na podstawowe przeżycie. Wedle obecnych norm to jest 615 zł na miesiąc w gospodarstwie jednoosobowym. Za takie pieniądze żyje obecnie w Polsce ok. 4 proc. obywateli czyli 1,6 mln ludzi. M.in. dzięki zniesieniu kryterium dochodowego przy ubieganiu się o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko w ubiegłym roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie zmalała o 460 tys. Co tu dużo ukrywać – program 500+ diametralnie zmienił obraz polskiej biedy, choć nie powiem, żeby problem został rozwiązany. W skrajnym ubóstwie ciągle żyje w Polsce ok. 300 tys. dzieci. Ostatnio dyskutowaliśmy w Polskim Komitecie EAPN (Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu – red.), jakie cele postawić sobie na okres do 2030 roku, i uznaliśmy, że chcemy doprowadzić do całkowitego wyeliminowania ubóstwa wśród dzieci.

A jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11796

Wydanie: 11796

Zamów abonament